Nästa vecka på onsdag har Apple ett special event där de presenterar nya iPod-modeller. Så gör de varje år i september. I år väntas de presentera en ny iPod Touch och en ny iPod Nano.
Vi har hört rykten om att iPod Touch får många av funktionerna från iPhone 4 men för iPod Nano har vi bara rykten om en touch-skärm på 1.8 tum. Det är 4,6 cm diagonalt.
Kan det vara så att nästa iPod Nano eller nästa iPod Shuffle för den delen är gjort för att bäras på armen som en klocka. iPod Shuffle har idag ingen skärm medans iPod Nano har en liten men inget iOS. iPod Shuffle:s målgrupp är i mångt och mycket för de som tränar, antingen på gym eller ute och springer.
Kanske kombineras dessa två enheter till en med skärm nog liten att likna en klocka och kör iOS som operativsystem.
Via: 9 to 5 Mac
2 svar till “iWatch från Apple nästa vecka?”
Kommentera
Relaterade inlägg





Köper den direkt om den inte kostar 2000 spänn!
Hoppas, för det verkar ju riktigt coolt