Är du orolig att du kanske missar nån match nu under fotbolls-vm? Ok, kanske skulle skrivit denna fråga i ett fotbollsforum. Men poängen är att du kan streama Live-TV från din dator med EyeTV till din iPad.

Jag har inte testat hur bra detta fungerar med en iPad 3G utan bara med en iPad Wi-Fi. Du behöver självklart inte vara på samma trådlösa nät för att detta ska fungera. Din dator hemma behöver vara ansluten till internet och din iPad behöver ha tillgång till ett trådlöst nät. När jag testar detta är det ca 40km mellan dator och iPad men avståndet ska ju inte spela någon roll.

Elgato skriver att för att det ska fungera optimalt över 3G behövs en Elgato’s Turbo.264 HD för att kunna skicka en anpassad stream och jag har som sagt inte testat detta men över Wi-Fi fungerar det utan problem. Du behöver inte ha en speciellt snabb lina upp där hemma heller. Jag har ca 1MBit upp och det räcker till.

Har du bara satt upp din EyeTV för åtkomst för iPhone så öppnar du Safari på din iPad och skriver in adressen ”https://live3g.eyetv.com”. Där anger du dina inloggningsuppgifter som du angett i EyeTV på din dator. Nu kommer du att kunna välja bland de kanaler du har och se dom live, med någon sekunds fördröjning för omkodning förstås. Förutom live-TV kan du också se dina inspelade program.

Du behöver alltså inte ens installera en app från App Store. Dock är en sådan EyeTV-app på väg till iPad från Elgato. Som bekand finns en sådan att redan till iPhone där du bland annat kan se tv-guiden och sätta program på inspelning. Men för att bara se live-TV och inspelade program räcker det med Safari. Streamar du i ditt hemmanätverk med iPhone-appen är dock bildkvaliten bättre. Streamen i Live3G är anpassad just för att fungera via 3G.

Du kan även streama till en Mac med Safari och Snow Leopard om du skulle vilja det. Tyvärr fungerar det inte på PC om du skulle råka att bara ha tillgång till en sådan där du är.

Jag kommer absolut att ta med min iPad ut på verandan i sommar…


 

Kommentera


© 2010 Teknikveckan