Digg har nu äntligen släppt sin officiella app till iPhone. Nu kan du enkelt logga in med ditt Digg-konto för att digga och begrava stories. Du kan också kommentera eller dela på Facebook eller Twitter.

Självklart så kan man kolla in alla listor och läsa artiklarna som diggas. Tidigare fick man förlita sig på tredjepartsprogram som Shovel Pro om man ville ha en app för Digg.
Vill man som sagt digga eller kommentera så behöver man ett Digg-konto som man kan skaffa sig direkt i appen. De stories man gillar kan man enkelt spara ner i en mapp för att kolla upp senare.
Som sagt så kan man dela artiklarna på Facebook och Twitter men det går också bra att maila. Jag hade helst sett att dessa också gick att spara ner till Instapaper för senare läsning.
Appen känns dock inte helt stabil då den har kraschat för mig ett par gånger redan men det är förhoppningsvis ett övergående problem. Annars finns det väl inte så mycket att tillägga.
Den är snyggt designad och man kan välja underkategorier i exempelvis Technology för att bara se artiklar om Apple.
Digg är gratis på App Store.
1 svar » till “Digg’s iPhone-app finns nu på App Store”
Kommentera
Relaterade inlägg




[...] This post was mentioned on Twitter by Teknikveckan. Teknikveckan said: Nytt blogginlägg: Digg's iPhone-app finns nu på App Store http://www.teknikveckan.se/2010/03/diggs-iphone-app-finns-nu-pa-app-store/ [...]