Hade tänkt skrivit en del om dessa men eftersom jag har lite dåligt med tid idag och såg att andra precis före mig hade skrivit några intressant inlägg så ska jag fatta mig kort och länka till deras inlägg.

Sociala tjänster som i första hand handlar om var du är dyker upp lite varstans just nu. Tre av de mest intressant är Brightkite, Gowalla och Foursquare. Just verkar det som Gowalla är den som fått starkast fäste i Sverig fast Brightkite var tidigare ute.
En konkurrent som jag tror kan fara riktigt farlig för dessa två är Foursquare som stöds av bland annat Kevin Rose, grundare till Digg.com. Vad Foursquare har som utmärker är ett API som tillåter tredjepartsprogram att kommunicera med tjänsten.
Läs mer om detta tjänster på andra bloggar nedan. Jag kommer att posta flera inlägg om dessa tjänster framöver.
Nu spelar din närvaro roll – Rosdahl
Brightkite vs Gowalla – Scary Mary
Some thoughts on social location sharing – Gowalla / Foursquare – Kevin Rose
Varför pratar alla om Gowalla? – Macken






[...] Till Teknikveckan. [...]